Wednesday, November 1st, 2017
 
I Basic principles
Chairs:
Brigitte Pittet, Andreas Yiacoumettis
07:50 - 
08:00
Opening
Andrej Baniĉ
08:00 - 
08:25
Wound healing, wound care, treatment concepts
Brigitte Pittet
08:25 - 
08:50
Principles of tissue expansion
Andreas Yiacoumettis
08:50 - 
09:15
Principles of fat grafting
Serhan Tuncer
09:15 - 
09.40
Principles of microsurgery
Pietro Giovanoli
09:40 - 
10:05
Hand trauma: Tendon repair
Paul Werker
10:05 - 
10:30
Coffee Break
_
 
Thursday, November 2nd, 2017
 
V Tumors
Chairs:
Beatriz Berenguer, Radu Olariu
08:00 -
08:25
Hemangioma and vascular anomalies
Beatriz Berenguer
08:25 -
08:50
Not-melanotic skin cancer
Zdenko Stanec
08:50 -
09.15
Malignant melanoma
Radu Olariu
09:15 -
09:40
Soft tissue tumors
Outi Kaarela
09:40 - 
10:05
Treatment of scars, hypertrophic scars and keloids
Andreas Yiacoumettis
10:05 -
10.30
Coffee Break
_
Friday, November 3rd, 2017
 
IX Aesthetics
Chairs:
Sebastian Haack, Georg Noever
08:00 -
08.25
Facial rejuvenation
Andreas Yiacoumettis
08.25 -
08.50
Blepharoplasty and brow lift
Beatriz Berenguer
08:50 -
09.15
Primary rhinoplasty
Sebastian Haack
09.15 -
09.40
Secondary rhinoplasty
Sebastian Haack
09:40 -
10:05
Face and neck lift
Georg Noever
10:05 -
10:30
Coffee Break
_
 
II Hand
Chairs:
Dirk Schäfer, Javier de Salamanca
10:30 -
10:55
Hand trauma: Bone repair
Dirk Schäfer
10:55 -
11:20
Hand trauma: Nerve repair
Paul Werker
11:20 -
11:45
Hand trauma: Replantations
Rado Žic
11:45 -
12:10
Congenital upper limb deformities
Javier de Salamanca
12:10 -
12:35
Dupuytrens disease
Paul Werker
12:35 -
13:35
Lunch Break
_
 
VI Congenital
Chairs:
Efterpi Demiri, Åsa Edsander-Nord
10:30 -
10:55
Treatment of lymphedema
Efterpi Demiri
10:55 -
11:20
Congenital ear deformities and reconstruction
Åsa Edsander-Nord
11:20 -
11:45
Hypospadias repair
John Boorman
11:45 -
12:10
Transgender surgery
Cenk Demirdover
12:10 -
12:35
Pressure sores
Efterpi Demiri
12:35 -
13:35
Lunch Break
_
 
X Aesthetics
Chairs:
Aurelio Portincasa, Daniel Kalbermatten
10:30 -
10:55
Body contouring & abdominoplasty
Georg Noever
10:55 -
11:20
Body contouring - liposuction
Aurelio Portincasa
11:20 -
11:45
Dermabrasion, chemical peeling, laser therapy
Cenk Demirdover
11:45 -
12:10
Post-bariatric surgery
Daniel Kalbermatten
12:10 -
13:30
Lunch Break
_
 

III Craniofacial
Chairs:
Dylan Murray, John Boorman

13:35 -
14:00
Craniofacial deformities and their treatment
Dylan Murray
14:00 -
14:25
Facial trauma: mid-facial injuries and repair
Dylan Murray
14:25 -
14:50
Facial trauma: mandibular injuries and repair
Horacio Costa
14:50 -
15:15
Primary cleft repair
John Boorman
15:15 -
15:40
Secondary cleft repair
John Boorman
15:40 -
16:05
Coffee Break
_
 
VII Burns
Chairs:
Rado Žic, Jan Plock
13:35 -
14:00
Intensive care and inhalation injury
Jan Plock
14:00 -
14:25
Pathophysiology and primary management
Jan Plock
14:25 -
14:50
Chemical, electrical
Rado Žic
14:50 -
15:15
Principles of post-burn reconstruction
Rado Žic
15:15 -
15:40
Essentials of patient safety and the importance of human factors
Claude Oppikofer
15:40 -
16:05
Coffee Break
_
 
XI Chest and Breast
Chairs:
Erkki Tukiainen, Serhan Tuncer
13:30 -
13:55
Thoracic and abdominal wall reconstruction
Erkki Tukiainen
13:55 -
14:20
Congenital and maldevelopment
Javier de Salamanca
14:20 -
14:45
Augmentation
Joe Briffa
14:45 -
15:10
Reduction and mastopexy
Aurelio Portincasa
15:10 -
15:30
Coffee Break
_
 
IV Flaps
Chairs:
Pietro Giovanoli, Horacio Costa
16:05 -
16:30
Classification of flaps
Horacio Costa
16:30 -
16:55
Local and regional flaps in Head and Neck surgery
Dirk Schäfer
16:55 -
17:20
Free flaps in Head and Neck surgery
Andrej Baniĉ
17:20 -
17:45
Facial nerve paralysis
Pietro Giovanoli
VIII Lower extremity
Chairs:
Cenk Demirdover, Outi Kaarela
16:05 -
16:30
Lower extremity soft tissue reconstruction
Cenk Demirdover
16:30 -
16:55
Lower extremity bone reconstruction
Andrej Baniĉ
16:55 -
17:20
Foot and ankle reconstruction
Dirk Scaefer
17:20 -
17:45
Treatment of severe soft tissue infections
Outi Kaarela
   
   
XII Breast
Chairs:
Zdenko Stanec, Joe Briffa
15:30 -
15:55
Mastectomy: skin/nipple sparing, SLN biopsy
Zdenko Stanec
15:55 -
16:20
Reconstruction with tissue expander and implants
Joe Briffa
16:20 -
16:45
Reconstruction with autologous tissue
Åsa Edsander-Nord
16:45 -
17:00
Closing Remarks and EBOPRAS exam information
Andrej Baniĉ and John Boorman